8.11.2013

סיכום דיון ועדת הפנים של הכנסת בענין הכניסה להר-הבית


11 באוגוסט 2013, ה' באלול תשע"ג, בשעה 17:10


​ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ מירי רגב, קיימה היום (א', 11.8.13), דיון בנושא היערכות המשטרה לעליית יהודים להר הבית בחגי תשרי. כמו כן, עסק הדיון במניעת עלייתם של יהודים להר הבית במהלך תקופת הרמדאן.

בפתיחת הדיון, תיאר יהודה גליק, יו"ר הקרן למורשת הר הבית והמקדש, את עליית היהודים להר הבית במהלך חודש הרמדאן שזה עתה הסתיים. על פי תיאורו, נתקלו העולים להר הבית בקבוצות של מוסלמים שקראו לעברם קריאות גזעניות ופוגעות. לדבריו, המשטרה סגרה את כניסת היהודים להר הבית במשך 21 יום, ולא רק במהלך ימי חג עיד אל-פיטר, כפי שעשתה בשנים קודמות. הוא הביע חשש לגבי היערכות המשטרה לחגי תשרי המתקרבים, ולעלייה של מספר רב של יהודים ותיירים להר הבית.

משה דגן, סמנכ"ל בכיר במשרד לשירותי דת, אמר כי באחריות משרד הדתות לעדכן ולהסדיר את התקנות שיאפשרו כניסת יהודים להר הבית.

ח"כ דב חנין, אמר כי יש לשמור על הסטטוס-קוו הקיים בעניין התפילה בהר הבית. לדבריו, הסטטוס-קוו שנקבע עוד במאה ה-15 היה, שהיהודים מתפללים ברחבת הכותל המערבי, ומוסלמים ברחבת הר הבית. הוא אמר זאת בצער, אך מתוך הבנה "כי כל פגיעה בסטטוס-קוו יכולה להיות בעלת השלכות הרות אסון ולפגוע בכל תהליך של הידברות מדינית ביננו לבין הפלסטינים" דברי ח"כ חנין.

חברי הכנסת זאב ניסים, אורית סטרוק ודוד צור הסכימו על כך שהטיפול בסוגיית העלייה להר הבית היא בידי משרד ראש הממשלה, ושעליו להבהיר את מדיניותו בנושא. אף נציג ממשרד ראש הממשלה לא נכח בדיון, בדומה לדיונים הקודמים שהתקיימו בנושא עליית יהודים להר הבית, כך שמדיניות משרד ראש הממשלה בעניין, עדיין לא הובהרה.

ח"כ תמר זנדברג, קראה לנוכחים לפעול למען חופש פולחן לכל הדתות, כזה הנובע מתוך הכרה בזכויות אדם. לדבריה, עידוד תהליך השלום שאנו עומדים בפתחו, יוביל בסופו של דבר למצב הרצוי.

לבקשתה של ח"כ מירי רגב, המשטרה הציגה את פעילותה במהלך הרמדאן, ואת היערכותה לקראת חגי תשרי בכל הנוגע לסגירה ופתיחה של כניסת יהודים ותיירים להר הבית.

נצ"מ משה ברקת, מפקד מרחב דוד, אמר כי מדיניות הכניסה של יהודים להר הבית במהלך חודש הרמדאן לא הייתה שונה מן המדיניות שהייתה נהוגה בשנה שעברה. החלטת הממשלה בשנתיים האחרונות הייתה להקל על כניסת פלסטינים תושבי השטחים לירושלים בכלל, ולהר הבית בפרט. לכן, כמות המתפללים עלתה באופן משמעותי והגיעה עד לעשרות אלפים בימי חול, ולמאות אלפים בימי שישי. בעקבות הערכות יומיומיות של המשטרה, היה ברור כי שגרת הביקורים לא יכולה להימשך כסדרה, ולכן מנעו עלייה של יהודים ותיירים להר הבית פעמיים- בתשעה באב ובעשרת הימים האחרונים של הרמדאן, שנחשבים לימים רגישים במיוחד. לגבי היערכות המשטרה לעליית יהודים בתקופת החגים אמר, כי המשטרה נערכת בהתאם, ומשקיעה מאמצים רבים על מנת שכניסה של יהודים תתאפשר ללא הגבלה.

בסיכום הדיון הביעה יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב, מחאה על כך שנציגי משרד ראש הממשלה לא נכחו בדיון, וביקשה שישתתפו בדיון הבא, ויציגו את מדיניות הממשלה בנושא כניסת יהודים להר הבית. לדבריה, סוגיית הכניסה להר הבית היא מדינית ולא הלכתית, וזכויות היהודים לעלות להר הבית אינן פחותות מאלו של הפלסטינים. עוד ביקשה ממשטרת ישראל, להיערך לתקופת החגים בהתאם, כך שתתאפשר כניסה של יהודים להר הבית.

=======================

תוספת:

משה בָּרֶקֶת, מפקד מרחב דוד במשטרה, הצהיר היום בוועדת הפנים של הכנסת, שבחגי חודש תשרי המשטרה תאפשר כניסה להר הבית לכל יהודי שירצה בכך. את הדברים אמר ברקת בישיבת וועדת הפנים של הכנסת שדנה במניעת עליית יהודים להר הבית במהלך הרמדאן, ובהערכות לעליית יהודים להר הבית בחגי תשרי.


בדיון הכחיש בָּרֶקֶת את הטענות שהמשטרה העדיפה השנה לראשונה לסגור את הר הבית כמעט בכל חודש הראמדאן, במקום להדוף החוצה קבוצות מוסלמים שהתפרעו במאורגן נגד יהודים שעלו להר. ברקת טען כי "הר הבית היה סגור השנה ברמדאן כבכל שנה". הנוכחים בישיבה לא עצרו בעצמם, והתפרצו מול ברקת בצעקות "שקרן". נוכח העובדה שהר הבית אכן היה סגור לכניסת יהודים ברוב ימי החודש, ולנוכח העובדה שבשנים קודמות ההר היה פתוח בכל חודש הראמאדן מלבד בימי ששי ושבת, והוא נסגר השנה לראשונה מאז ששוחרר בששת הימים ופתיחתו מחדש לפני עשור.

בנוסף לכך הצהיר ברקת כי המשטרה מנעה כניסת יהודים להר בכל יום מעשרת הימים האחרונים של הרמדאן רק לאחר הערכת מצב יומית, שנערכה בכל בוקר. הנוכחים התפלאו כיצד הוא לא בוש לשקר שוב, נוכח מודעות בכתב שתלתה המשטרה בתחילת הימים הללו, בהם הודיעה המשטרה מראש שהר הבית יהיה סגור לכניסת יהודים על לאחר עיד אל פיטר.

בתגובה לטענות המשטרה על הערכות מודיעיניות מסוכנות, הקריאה יו"ר הוועדה מירי רגב בעיצומו של הדיון מכתב שקיבלה באותם רגעים מראש השב"כ יורם כהן. לדבריו: "שב"כ לא הביע באחרונה כל עמדה באשר לסגירת הר הבית ליהודים בתקופת הרמדאן". בתגובה טען נציג המשטרה שאול גורדון, שהמשטרה נסמכת על מידע מודיעיני משלה, ולא של השב"כ.

חה"כ אורית סטרוק תקפה גם את דבריו של ברקת, שטען שהמשטרה לא מאפשרת תפילת יהודים בהר הבית, נוכח החלטת ממשלה משנת 67 בענין. לדבריה, אין אף החלטת ממשלה כזו. הממשלה ביקשה מהמשטרה להמליץ לעולים להתפלל בהר לפנות למטה לכותל, אך לא למנוע מהמבקשים בכל זאת להתפלל על ההר. בתשובה לשאלה הודו נציגי המשטרה שגם החלטת הממשלה ברורה רק לגבי תפילה בציבור, ולא כלפי תפילת יחידים.

יו"ר הוועדה מירי רגב ביקרה בחריפות את ההיעדרות הסדרתית של נציגי משרד ראש הממשלה מן הדיונים על הר הבית בוועדה.

יהודה גליק, דובר ארגוני המקדש פרס בפני הנוכחים תמונת מצב חמורה של התנהלות המשטרה בהר הבית בחודש האחרון. לדבריו, עקב הרמדאן חלה התדרדרות חמורה בזכויות היהודים בהר הבית. המדיניות הגזענית שהמשטרה נוקטת בהר הבית בכל השנה, הורחבה עוד יותר, וברוב ימי החודש היא מנעה כליל כניסת יהודים להר הבית. גם בימים או בשעות שבהם היא פתחה את ההר, האיצה המשטרה בעולים, ואף גירשה את היהודים פעם אחר פעם מיד לאחר כניסתם להר, דרך השער הסמוך לשער הכניסה. במקום לבלום או לפזר את התפרעויות המוסלמים, המשטרה זרקה את היהודים מהמקום הקדוש לנו ביותר.

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ' שנכח אף הוא בדיון, הציג את עצמו כמי שמקיים את פסקה של הרבנות הראשית בענין העליה להר הבית. עם זאת הכריז הרב ש"קביעת הסדרים בהר הבית צריכה שתיעשה על ידינו היהודים, ולא המוסלמים יקבעו לנו". מאוחר יותר, הבהיר הרב רבינוביץ' בקריאת ביניים שבתחום אחריותו זה הכותל והר הבית.

ח"כ ניסים זאב מש"ס פרץ גם הוא בקריאת ביניים, ושאל "מדוע הדיון לא מתקיים בהר הבית"". זאב הבהיר כי בכל הקשור להלכה בהר הבית הוא כפוף לפסיקות הרב עובדיה יוסף, וממנו הוא לא סר ימין ושמאל. עם זאת ברור שלשיטת כולם ישנם מקומות בהר הבית שמותר להכנס לשם מבחינת ההלכה. ורק הממשלה אחראית למצב המדיני הירוד והפחדני שהיא נוקטת בהר הבית.

משה דגן, סמנכ"ל בכיר לשירותי דת במשרד הדתות הודיע כי במשרד עסוקים בהליכים להתקנת תקנות להסדרת תפילת יהודים בהר הבית. ויו"ר הוועדה דרשה ממנו תאריך יעד, כדי שהדיונים בענין לא ימשכו עד אין קץ.

חברי הכנסת דב חנין ותמר זנדברג המליצו לדחות את יישומן של זכויות האזרח וזכויות האדם בהר הבית, עד לאחר הסדרת העניינים המדיניים.

בקשר לחילול הכותל הקטן על ידי מוסלמים העושים עליו את צרכיהם, ומטילים אשפה על אבניו אמר מפקד המשטרה משה ברקת: כי הוא מסרב לענות על כך בפומבי בוועדה. "אני מסכים לדון על פינוי האשפה רק בפורום סגור.

יו"ר הוועדה מירי רגב, סיכמה את הדיון באמירה שזכות היהודים להתפלל בהר הבית אינה פחותה מזכות המוסלמים. וועדת הפנים דורשת את זכות היהודים להתפלל בהר הבית. ותמשיך לפנות ולעקוב אחר המצב בהר, עד לקבלת הסדר ראוי.

ארגוני המקדש הודו ליו"ר הוועדה מירי רגב, על שהיא קשובה לצרכי עם ישראל בהר הבית. אחדים טענו שפתיחת הר הבית מחדש הבוקר נזקף לזכות ישיבת הוועדה, שאילולא היא, המשטרה היתה ממשיכה להחזיק את השערים סגורים ליהודים ימים נוספים, ופתיחת ההר היה הופך לסוגיה מדינית בלתי פתירה.

במטה ארגוני המקדש הגיבו בסיפוק מהולה בספקנות על הבטחת המשטרה לאפשר כניסה חופשית ליהודים בחודש תשרי, בדגש על ימי החגים. "אנו מקווים שכל יהודי יוכל אכן לשהות בהר כרצונו במשך כל שעות הפתיחה. מבלי ששוטרים או אנשי וואקף יאיצו בו לצאת בגלל פחד ממתפרעים, או חוסר כוח אדם משטרתי".
גלגלו את הדף, ולחצו על שורת הישיבה שבה אתם מעוניינים לצפות:^

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הירשם תגובות לפרסום [Atom]

<< דף הבית