6.15.2011

התנהגות לא בדיוק פרלמנטרית בכנסת

15/06/2011


ח"כ זאב אלקין: "המשטרה מזלזלת באופן בוטה בחברי הכנסת. הסתרת מידע על ידה הינה עבירה על החוק"


ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, סיימה לפני שעה קלה דיון סוער במיוחד שעסק באפליה הננקטת כלפי יהודים דתיים וחיילים המבקשים לעלות להר הבית. הדיון התקיים כדיון מהיר לבקשתם של חברי הכנסת זאב אלקין, פרופ' אריה אלדד, אורי אריאל, ציפי חוטובלי וד"ר מיכאל בן ארי.

בפתח הדיון ציין ח"כ אמנון כהן, יו"ר הועדה, כי מדובר בישיבת המשך וכי המשטרה נתבקשה לאחר הדיון הקודם, במכתב שנשלח בתאריך 30.3.11, לענות על סדרה של שאלות ממוקדות, ביניהן:

מהם הקריטריונים המתירים עלייה להר הבית?
למי בודקים תעודת זהות בעלייה להר הבית?
האם מאפשרים לחיילים במדיםלעלות להר הבית?
רשימת האנשים המנועים לעלות להר הבית.
מה נחשב לפרובוקציה בעלייה להר הבית.

יו"ר הועדה ציין כי עד למועד הישיבה הנוכחית לא נתקבלו תשובות מהמשטרה.

נציג המשטרה שנכח בדיון, סנ"צ אבי ביטון, לא השיב ישירות לשאלות ועל כך זכה לתגובת ח"כ אריה ביבי – "חבל לטחון מים". בתמצית, המשטרה טענה כי יהודים דתיים אינם מופלים לרעה וכי אנשים המנועים לעלות להר הבית הינם כאלו שעורר בעבר פרובוקציות. סנ"צ ביטון לא השיב לשאלה הישירה שהופנתה אליו עי ידי ח"כ דני דנון לגבי מניעת עליית חיילים במדים להר ורק השיב כל העת, לקונית, כי כל ישראלי רשאי לעלות להר.

ח"כ טאלב א-סאנע ביקש בשלב מסוים לדון בתנאי עלייה כלליים להר הבית, אולם נאמר לו שהדיון עוסק רק באפליה כלפי יהודים דתיים. למרות זאת, טען בהמשך כי הוא מודאג מכך שיש אנשים שבשם חופש הדת מבצעים בהר פרובוקציות. הוא הזכיר פסיקות האוסרות על יהודים לעלות להר הבית. הדיון, הפך בשלב זה לסוער מאד והוחלפו קללות ונאצות בין חברי הכנסת.

בהמשך הדיון אמר ח"כ אורי אריאל כי מבחינה עובדתית ברור שיש יחס שונה כלפי יהודים דתיים וכי אין זה נורמאלי שיהודי שומר מצוות לא יכול לעלות להר עם סידור. הוא דרש מהמשטרה להגיש בזמן סביר הצעות לשיפור היחס כלפי יהודים. ח"כ זאב אלקין טען כי המשטרה עושה צחוק מהכנסת וכי לא ייתכן שלאחר חודשיים וחצי לא יינתנו תשובות בכתב למכתב רשמי של הכנסת. "מדובר בכבודה של הכנסת. אי אפשר לעשות מהכנסת צחוק והאחרונים שיכולים לעשות זאת הם השוטרים", אמר ח"כ אלקין. בתום הדיון, אמר ח"כ אלקין כי במניעת מידע עוברים אנשי המטרה על החוק וכי הוא דורש דיון המשך עם השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה.

ח"כ עתניאל שנלר טען כי המשטרה אינה הכתובת וכי חייבים לקיים דיון עם הדרג המדיני. ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי תיאר את חששותיו כשעלה בערב שבועות עם קבוצת מבקרים. הוא תיאר את הצקות אנשי הוואקף ואת העובדה שהמשטרה דחקה כל העת בקבוצה לסיים את הביקור בהר. הוא קרא לשנות את המדיניות מן היסוד ולאפשר עלייה חופשית של יהודים אל ההר. ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי לא ייתכן שהמשטרה, ללא כל תשתית חוקית, תיצור סלקציה בעלייה אל ההר. היא ביקשה כי יותר לנשים לעלות אל ההר דרך השער הצפוני.

ח"כ אמנון כהן ביקש לסכם את הדיון, אולם ח"כ דנון ביקש כי המשטרה תענה באופן ברור מדוע היא מונעת עליית חיילים במדים אל ההר. משלא קיבל תשובה נאותה, ביקש לסיים את הדיון בהצעת החלטה להצבעה, אולם הדיון הסתיים ללא כל החלטה וסיכום.תוויות:

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הירשם תגובות לפרסום [Atom]

<< דף הבית