9.23.2012

לזה המוסלמים קוראים "חלוקת הר הבית"


 
על פי הצעת החוק של אריה אלדד, ייקבעו זמנים נפרדים למתפללים מוסלמים ויהודים על פי מועדי החגים. "המקום קדוש לשתי הדתות", הסביר
 
סוגיית ביקור ותפילה של יהודים בהר הבית הוא אחד ממוקדי המחלוקת החריפים ביותר בין יהודים לערבים המאיים מדי פעם להדליק את האזור כולו. כעת הנושא צפוי להגיע לכנסת, לאחר שח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) יזם הצעת חוק, לפיה יהודים יוכלו לבקר בהר הבית ולהתפלל שם במועדים קבועים.

ימי ביקור ייחודיים ליהודים ומוסלמים? צילום: פלאש 90על פי ההצעה, יונהג בהר הבית הסדר כדוגמת זה השורר עשרות שנים במערת המכפלה, לפיו ייקבעו ימי ביקור שונים ליהודים ולמוסלמים בהר הבית, מרביתם נפרדים וחלקם חופפים.

כדי לאפשר חופש פולחן וזכות ביקור בהר ייקבעו ימי ביקור ייחודיים ליהודים ולמוסלמים, ושעות בהם יהיה ההר פתוח רק לבני אחת הדתות.

על פי ההצעה, ההר יהיה פתוח ליהודים בכל אחד מימות השבוע, למעט בימי שישי ובחגים מוסלמיים, בשעות 08:00-11:00, 14:00-18:00 ו21:00-23:00. בנוסף, בחגים ראש השנה, יום הכיפורים , א' סוכות, ז' סוכות, א' פסח, ז' פסח, שבועות וט' באב ההר יהיה פתוח ליהודים.

המוסלמים מנגד יוכלו לבקר בהר בכל אחד מימות השבוע, למעט שבת ומועדי ישראל, בשעות 04:00-07:00, 11:00-14:00, ו-18:00-21:00. בנוסף, בחגים לילת אל קאדר, עיד אל פיטר, חג הקורבן, עשוראא, מוולד אל נבי ולילת אל מעראג' ההר יהיה פתוח למוסלמים.

"יש לאפשר חופש פולחן"
 
בשל אי חפיפה בין הלוח העברי והלוח המוסלמי, ייקבעו סידורי חלוקת שעות באותם מקרים בהם חל חג מוסלמי וחג יהודי באותו יום. על פי הצעת החוק, השר במשרד לענייני דתות מופקד על ביצועו של חוק זה והוא יתקין תקנות הדרושות לביצועו.

ח"כ אלדד הסביר כי "הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם ישראל, בו ניצבו בית המקדש הראשון והשני. הר הבית הוא מקום מקודש למוסלמים, ובו ניצב מסגד אלאקצה ויש לו מעמד מיוחד גם בנצרות. כדי לאפשר חופש פולחן וזכות ביקור בהר ייקבעו ימי ביקור ייחודיים ליהודים ולמוסלמים, ושעות בהם יהיה ההר

פתוח רק ליהודים או רק למוסלמים".

יצויין כי כיום כל יהודי המבקש לעלות להר הבית, המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, יכול לעשות זאת כתייר ולמשך שעות ספורות בבוקר בימים ראשון עד חמישי. אלא שבכניסה להר, הנמצא בריבונות ישראלית, מבהירים השוטרים כי אי אפשר להתפלל בשטחו, וכן אוסרים להכניס לביקור סידור תפילה או כל תשמיש קדושה אחר.

למשטרה יש סמכות לסגור את ההר למבקרים ולמתפללים אם קיים חשש לשלום הציבור. ח"כ אלדד מבקש לעגן בחוק את זכויות הביקור של יהודים בהר הבית כדי שלא ניתן יהיה למנוע מהם לעשות זאת.

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הירשם תגובות לפרסום [Atom]

<< דף הבית