11.24.2011

על אבנים, חומות ומטבעות

ישראל היום - ניוזלטר 24.11.2011 

ליאור אלפרוביץ'

"המפעל הקדוש והיפה ביותר מכל מה שנעשה בימינו", במילים אלה תיאר ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו...(ו)אלפיים שנים מאוחר יותר שני ארכיאולוגים ישראלים, פרופ' רוני רייך ואלי שוקרון, יגלו באקראי 17 מטבעות ברונזה, שעל ארבעה מתוכם מוטבע סימן המבהיר כי הם שייכים לימיו של הנציב הרומי ולריוס גרטוס, שמשל 20 שנים לאחר מותו של הורדוס.

וכך, בזכות ארבע פיסות מתכת אלה, התברר כי אף שהחל בבנייתו, לא זכה הורדוס לראות את המקדש בתפארתו. מה שאומר כי הכותל המערבי, שהיה חלק מהחומה המערבית שהקיפה את הבית, לא נבנה בימיו של הורדוס. וכך מאבד הורדוס אבן יסוד משמעותית בחומת התהילה שביקש לבנות סביב דמותו.

...דווקא שיגעון הגדלות שאפף את המלך בעל הנטיות ההלניסטיות...הוא שהביא אותו לבנות את המקדש בירושלים, ולא הרצון לפאר את בית המקדש של היהודים...

הורדוס, כך מתברר מהעדויות החדשות כאמור, לא בנה את הכותל...לתגליות מהסוג הזה יש חשיבות במיוחד בימים שבהם מנסים גורמים פלשתיניים להכחיש את עובדת הזיקה ההיסטורית בין עם ישראל לארץ ישראל בכלל, ובין עם ישראל לירושלים ולהר הבית בפרט.

בעניין זה כדאי לציין את "מחקרו" של המשורר אל-מותווכל טה, שבעבר כיהן כיו"ר אגודת הכותבים הפלשתינים, ולפיו הכותל המערבי אינו אלא הגדר המערבית של מסגד אל-אקצא.

יש שיאמרו שזהו שיח עקר של שני נרטיבים העוינים זה את זה, ולכן יש לכבד כל עמדה ודעתה. אך התגלית הארכיאולוגית היא שמחזירה את הוויכוח מהזירה האידיאולוגית אל מקומה הראוי בזירה ההיסטורית.

הכותל המערבי נבנה לפני כאלפיים שנים במסגרת פרויקט בניין המקדש השני והרחבת מתחם הר הבית. הורדוס, מתברר, אמנם לא חתום על השלמתו, אבל אין שום ספק כי הוא היה גולת הכותרת של כל מפעלי ההנדסה של ממלכת יהודה באותם הימים, ומכך חשיבותו גם ליהודים בני זמננו, שזכו להתפלל אליו.0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הירשם תגובות לפרסום [Atom]

<< דף הבית